Počitadlo

Statistika

TOPlist
TOPlist

ZDENĚK HAJNÝ

Vážení návštěvníci.

Dostala jsem souhlas k použití obrazů Zdeňka Hajného na svých stránkách.

Vy, kteří je znáte, se určitě rádi podíváte znovu. Vy, kteří je neznáte, zastavte se, udělejte si čas

a prohlédněte si jeho galerii a prezentaci z úvodní strany. Zaručuji vám, že to nebude ztracený čas. 

 

 

Jestli máte nějaké trápeníčko, smutek na duši, složte si některé z obrázků, které vás osloví a určitě se bolavá dušička uklidní.

Věřím, že stejně jako mě, i vám zažene chmury a udělá radost.

Unikátní  programy syntézy

obrazových kompozic Zdeňka Hajného a snímků hvězd

a vesmírných objektů.

 

 

 


 Přání, kterého si moc vážím

 

Velikonoční pozdrav z galerie
srdečně Z. Hajný a Ema

Malíř pan Zdeněk Hajný 1942 Narozen ve Vsetíně v učitelské rodině.

1956 – 1959 Studium na střední škole ve Vsetíně. 1964 Dokončil studia na Vysoké škole zemědělské v Brně. (ekonomický směr).

1964 – 1967 Pracuje jako ekonom a učitel na Berounsku, ve volném čase maluje, externě vyučuje psychologii.

1968 – 1970 Působí ve funkci odborného pedagoga v Institutu pro vzdělávání pracovníků v zemědělství, zahájení studia psychologie na Filozofické fakultě UK v Praze, stáž na psychologickém pracovišti v Berlíně, autor a spoluautor odborných publikací v oboru aplikované psychologie.

1971 Přednáší estetiku a psychologii jako odborný asistent katedry pedagogiky Vysoké školy zemědělské v Praze. První samostatná výstava v pražské Redutě. 1972 Vystavuje v Televizním klubu v Praze.

1974 Vystavuje v galerii Fronta na Křivoklátě. Ve Varšavě na mezinárodní výstavě mladých byla jeho práce oceněna diplomem poroty.

1975 Promuje na Filozofické fakultě UK v Praze v oboru psychologie, vystavuje v Hodoníně.

1977 – 1982 Výstavy v galerii Fronta, Karlovce, Chomutově, Barceloně, Berlíně, Budapešti.

1983 Ukončil pracovní poměr na katedře vysoké školy a věnuje se malířství. Zabývá se psychologickou problematikou nadosobních zdrojů tvořivosti v umění a začíná s experimenty v oblasti mimosmyslového působení obrazů na vnímatele.

1984 – 1986 Realizace výstav (Červená Lhota, Brno, Helsinky, Moskva, Bayreuth, Vídeň, České Budějovice, Naantali a Helsinky ve Finsku, Linec).

1988 – 1989 Objevuje schopnosti k léčitelství. Doktorát filozofie na UK Praha.

1989 – 1991 Řada televizních vystoupení, účast na výstavách v Kyjevě, Moskvě, Petrohradě, výstavy v Brně, Vsetíně, Havířově, několikrát v Praze - v kostele sv. Rocha na Strahově, Chodovské tvrzi, Galerii 33. Člen českých výtvarných umělců – sdružení malířů.

1992 – 1993 Účast na desítkách výstav a televizních vystoupeních, přednáší na téma Nová paradigmata a multimediální syntéza v oblasti výtvarného umění na 12. světové transpersonální konferenci ITA, v nakladatelství NEKUD vychází velká malířova monografie. Experimentálně ověřuje účinek obrazů na vnímatele, aniž by byl obraz divákem vizualizován.

1994 S americkým spisovatelem a pastorem Robertem Fulghumem otevírá ve svém domě současnou Galerii Cesty ke světlu. Od té doby kromě výstav slouží galerie také jako experimentální terapeutický prostor. Obrazy Hajného byly vybrány japonskou pěvkyní a skladatelkou Yoshié Ichige do multimediálního projektu Starvoice, fantazie hvězdné záře. Projekt byl dosud uveden v desítkách evropských metropolí i v zámoří. Do roku 2006 má putovat po celém světě.

1995 – 1997 Sedmidílná Obrazová fantazie pro ČT s názvem Krajiny jenom tušené, účast na řadě výstav, televizní besedy, přednáší na odborných konferencích, malba cyklu Andělé. Hajného obrazy jsou součástí filmu Nesmluvená setkání režisérky Ireny Pavláskové, ČT natočila pořad Tichá noc. Instalace obrazu Nanebevstoupení v novém farním kostele v Hustopečích na Moravě.

 1998 Účast na řadě skupinových výstav, realizuje multimediální programy Vesmírně písně v galerii Cesty ke světlu, v nakladatelství BBart vychází další rozsáhlá malířova monografie (autoři Bohumír Mráz a Karel Funk).

1999 Účast na řadě výstav, vychází v pořadí šestá monografie o autorovi (od Dr. Ivo Koudelky v nakladatelství Regulus). Výstava na radnici Furth in Wald v Německu, na zámku Kozel, zahajující výstava v Galerii Nova v Praze, skupinová výstava s názvem Vzkříšení v sálech paláce kláštera premonstrátů na Strahově.

2000 Výtvarná realizace fresek v římskokatolických kostelech ve Vyšnom Sliači a Bešeňové na Slovensku. V paláci Questenberg v Praze výstava s názvem Hajný a přátelé, Salon 2000 na pražském Výstavišti, Vltavotýnské výtvarné dvorky v Týně nad Vltavou, výstava v ostravské galerii Chagall, v Sezimově Ústí, na brněnském výstavišti, na esoterickém setkání v Bratislavě. Program Starvoice s obrazy Z.H.uveden v Grand Hotels Ana a benefiz konzert v Kurhalle Oberla ve Vídni. (viz. Zdeněk Hajný a sakrální tvorba).

2001 V nakladatelství Fontána v Olomouci vychází kniha Drtikol a Hajný - za mystériem tvorby, Cesty ke světlu, od autora Karla Funka. Obrazy v programu Starvoice uvedeném v divadle Akzent ve Vídni. Podílí se na dobročinné aukci v ostravské galerii Chagall. Vyznamenán Cenou určenou pro významné osobnosti MČ Praha 11.

2002 Desetiletí každoroční edice kalendářů s reprodukcemi obrazů Z. Hajného vyšel v nakladatelství BBart jubilejní kalendář na rok 2003 s texty K. Funka a stolní kalendář Zdeněk Hajný - Cesty ke světlu s citáty z duchovní literatury. Výstavy v zámecké galerii Chagall v Karviné, v Hustopečích u Brna, ve Zlíně, Litoměřicích, ve Šternberském paláci v Praze, v Kutné Hoře. Zúčastní se na dobročinné dražbě klapek ve Zlíně a na aukci obrazů v Litoměřicích pro postižené povodní. Program Starvoice s obrazy Z.H. pokračuje v Baden-Badenu a jako doprovodná akce na filmovém festivalu Midem v Cannes. V galerii Cesty ke světlu byl realizován nový projekt s "tepajícím_srdcem" přímé interakce s vnímatelem.

 2003 Galerie byla rozšířena o unikátní prostory tvořené kombinací vitrážových objektů a hvězdných symbolů z polodrahokamů, vytvářejících střídáním přirozeného a umělého osvětlení nekonečné proměny pro oko a duši diváka. Program Starvoice s obrazy Z.H. pokračuje ve Vídni v hotelu Schönbrunn. Zúčastňuje se dalšího salonu filmových klapek ve Zlíně, výstav Znojemský hrozen ve Znojmě, v Zichyho paláci v Bratislavě, v Portheimce v Praze. Vytváří návrh fresky na stropní klenbu a spolupracuje při realizaci této klenby v barokním římskokatolickém kostele v Balassagyarmatu v Maďarsku.

2004 Zúčastní se na dobročinné dražbě klapek ve Zlíně. Ve spolupráci s lékaři chystá artterapeutický projekt přímých proměn obrazových kompozic v interakci s psychikou diváka "Pověz mi zrcadlo".

2005 2.září 2005 udělila ALLINACE SALVADORA DALÍ INTERNATIONAL na slavnostním obřadu v Galerii Miro - kostele sv.Rocha na Strahovském nádvoří v Praze 6 světovou cenu Salvadora Dalího.

2006 výstavě evropské Trienale netradiční a avantgardní grafiky VI. PRAHA GRAPHIC 2006 byla Z. Hajnému Sdružením českých grafiků " František Kupka" udělena hlavní, zlatá cena. Více .. Muzeum regionu Valašsko a Nadace Masarykova gymnázia ve Vsetíně uspořádaly k životnímu jubileu Zdeňka Hajného výstavu "Okno domů". Expozice byla vystavena v Mramorovém sále vsetínského zámku.

2007 Dne 8. března 2007, na knižním veletrhu LIBRI 2007 na výstavišti v Olomouci, předal ředitel Výstaviště Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc. v soutěži KNIHA LIBRI 2007 čestné uznání Nakladatelství BONAVENTURA za knihu, bibliofilii O CESTÁCH KE SVĚTLU (Zdeněk Hajný, grafika (suchá jehla) / Eduard P. Martin, / Karel Funk, úvodní esej). Kniha: Eduard P. Martin/ Zdeněk Hajný "O cestách ke světlu" byla slavnostně uvedena 17.5.2007 v Památníku národního písemnictví v sále B. Němcové. Uváděl ředitel Nakladatelství Bonaventura Vladimír Beneš, přednášela Hana Benešová s hudebním doprovodem Josefa Krčka za účasti autorů

 


 

 

 

 

Převzato ze stránek Galerie Cesty ke světlu

 
**